Wszystko o Tulipanie

Tulipan, znany również jako tulipanowiec lub kwiat tulipana, to euroazjatycki gatunek rośliny z rodzaju Tulipa. Jest to wieloletnia roślina zielna wyrastająca z cebulki. Cebulki tulipana są zazwyczaj czerwone, ale mogą być również białe lub żółte. Kwitnie jednorazowo w okresie wiosennym, często między połową lutego a początkiem marca.

W zależności od odmiany, tulipany kwitną od sześciu do 17 dni po posadzeniu. Niektóre odmiany mają 20 płatków, podczas gdy inne mają ich do 21. Tulipany rosną dobrze przy niewielkiej pielęgnacji w dobrze przepuszczalnej glebie, która jest wilgotna przez cały rok. Nie mają szczególnych wymagań co do klimatu i będą rosły szczęśliwie w regionach tak zimnych jak strefa 4 i tak gorących jak strefa 11. Jednak lubią, gdy jest nieco chłodniej niż u innych bylin, najlepiej w strefie 8.

To sprawia, że lepiej nadają się do sadzenia w ogrodach w pobliżu domów niż w ogrodach bardziej oddalonych od nich, ponieważ nie będzie tam wystarczająco dużo chłodnego powietrza, aby utrzymać je szczęśliwe podczas długich okresów mokrej pogody (patrz: Temperatura gleby). W chłodniejszych warunkach będą rosły dobrze, jeśli zostaną posadzone w odpowiedniej odległości od siebie; zobacz:

Sadzenie . Ze względu na małe bryły korzeniowe zaleca się sadzenie ich w odstępach, a nie wzdłuż tej samej długości rabaty ogrodowej, aby nie konkurowały ze sobą o miejsce; zobacz: Sadzenie .

Jak uprawiać tulipany z cebulek

Gatunek ten wytwarza cebulki, które są uśpione i można je sadzić jesienią lub wiosną. Podlewaj dobrze cebulki i trzymaj je w jasnych warunkach, aż wykiełkują wiosną. Następnie podlewaj rzadziej i daj im trochę miejsca w ogrodzie w okresie letnim, ponieważ mają tendencję do zbytniego zagęszczania się; zobacz: Sadzenie .

Tulipany sadzimy jesienią, kiedy dni są chłodniejsze, a powietrze nie jest tak wilgotne. Cebulki należy sadzić w miejscach otwartych; posadzone na rabacie będą konkurować z innymi cebulami, a być może nawet z korzeniami samych tulipanów. Ponadto nie dadzą one zbyt dobrych plonów, ponieważ nie są przyzwyczajone do zimnej pogody, a ich cebulki nie są wystarczająco nasłonecznione.

Sadzić jesienią

Tulipany należy wysiewać jesienią, kiedy dni są chłodniejsze, a powietrze nie jest tak wilgotne. Cebulki należy sadzić w miejscach otwartych; jeśli zostaną posadzone na rabacie, będą konkurować z innymi cebulami, a być może nawet z korzeniami samych tulipanów. Ponadto nie dadzą one zbyt dobrych plonów, ponieważ nie są przyzwyczajone do zimnej pogody, a ich cebulki nie są wystarczająco nasłonecznione.

Tulipany należy sadzić jesienią, kiedy dni są chłodniejsze, a powietrze nie jest tak wilgotne. Cebulki należy sadzić w otwartych miejscach; jeśli zostaną posadzone w łóżku, będą konkurować z innymi cebulkami, a być może nawet z korzeniami samych tulipanów. Ponadto nie dadzą one zbyt dobrych plonów, ponieważ nie są przyzwyczajone do zimnej pogody, a ich cebulki nie są wystarczająco nasłonecznione.

Sadzić wiosną

Tulipany sadzimy wiosną, gdy stopnieje śnieg, a gleba jest odpowiednio wilgotna. Najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej i wilgotnej; zobacz: pH gleby.

Nie należy sadzić cebulek tulipanów latem, kiedy kwitną, ponieważ przestaną kwitnąć bardzo wcześnie w sezonie i będą bardzo słabe po ochłodzeniu. Najlepiej sadzić je wiosną, gdy stopnieje śnieg, a gleba jest odpowiednio wilgotna. Najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej i wilgotnej; zobacz: pH gleby.

Cebulki tulipanów zawsze sadzimy z oczkami skierowanymi w dół; zobacz: Sadzenie .

Kiedy zbierać tulipany?

Zbieraj tulipany, gdy są już całkowicie suche i opadły na ziemię; zobacz: Zbiór.

Tulipany można zbierać o dowolnej porze w ciągu tygodnia, kiedy kwitną. Jeśli zdecydujesz się zbierać je w weekendy, pamiętaj, aby robić to, gdy pogoda nie jest zbyt ciepła. Jeśli pogoda jest zbyt gorąca, płatki zwiędną, przez co staną się mniej piękne. Jeśli jest zbyt zimno, cebulka może w ogóle nie zakwitnąć, co spowoduje zahamowanie ogólnej uprawy tulipanów.

Jeśli zdecydujesz się zbierać tulipany w ciągu tygodnia, pamiętaj, aby robić to, gdy pogoda nie jest zbyt ciepła. Jeśli pogoda jest zbyt gorąca, płatki będą zwiędnięte, co sprawi, że będą mniej piękne. Jeśli jest zbyt zimno, cebulka może w ogóle nie zakwitnąć, co spowoduje, że ogólny efekt uprawy tulipanów będzie gorszy.

Odmiany tulipanów

Istnieje wiele różnych odmian tulipanów, ale wszystkie można podzielić na dwa główne typy: odmiany kwitnące wiosną i odmiany kwitnące latem. Odmiany wiosenne kwitną wczesną wiosną i są zazwyczaj żółte. Tulipany letnie są zazwyczaj czerwone i kwitną w środku lata.

Odmiany kwitnące wiosną są zwykle białe lub żółte i kwitną między lutym a marcem. Zazwyczaj kwitną raz i przechodzą w stan spoczynku w miesiącach letnich. Odmiany kwitnące latem są zazwyczaj czerwone i kwitną w środku lata.

Zastosowanie

Tulipany można sadzić na rabatach lub w donicach, ale świetnie nadają się też do obrzeży rabat. Można je posadzić jako obwódkę, a nawet wzdłuż chodnika i stworzyć piękny, kolorowy pokaz. Świetnie nadają się również do ogrodów pojemnikowych, ponieważ są bardzo łatwe w utrzymaniu i nie wymagają pielenia. Ponieważ nie są bardzo wysokie, nie są trudne do kontrolowania i mogą być sadzone blisko siebie.

Chociaż technicznie są to byliny, są uważane za jednoroczne, ponieważ trwają tylko kilka miesięcy. Ich żywotność wynosi zazwyczaj 6-10 lat i jeśli są posadzone prawidłowo, nie umrą, ale zakwitną ponownie.

Warto również zauważyć, że tulipany nie powinny być sadzone, jeśli gleba jest zbyt sucha, lub jeśli gleba jest zbyt bogata. Nie są one zbyt wytrzymałe i zwiędną, jeśli gleba będzie albo zbyt mokra, albo zbyt bogata.

Temperatura gleby.

Tulipany lubią temperaturę gleby, która jest o 15°-20° Celsjusza chłodniejsza od temperatury powietrza.

Tulipany będą dobrze rosły w strefie 8 i 9 USDA, ale mogą być mniej szczęśliwe w cieplejszych lub chłodniejszych regionach. Jeśli ogród jest zbyt zimny, można posadzić je w doniczkach i przenieść do pomieszczeń na zimę; zobacz: Sadzenie .

Jeśli twój ogród jest zbyt gorący, możesz zasadzić je w doniczkach i przenieść je do wewnątrz podczas lata; patrz: Sadzenie .

pH gleby

Tulipany lubią pH gleby, które wynosi 6-7. Lubią glebę lekko kwaśną, ponieważ nie są bardzo silne i zwiędną, jeśli gleba będzie zbyt bogata lub zbyt sucha.

Jeśli pH gleby jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, tulipany nie będą dobrze rosły, a nawet mogą więdnąć. Jest to zazwyczaj spowodowane złym zarządzaniem glebą.

Odległość sadzenia

Tulipany należy sadzić w odległości około 2-4 stóp od siebie, w zależności od odmiany.

Sadzenie tulipanów

Możesz również polubić…