Kiedy sadzić drzewa

Drzewa są jednym z najlepszych naturalnych lekarstw na wiele powszechnych dolegliwości. Pomagają rozładować stres, dostarczają nam tlenu i wytchnienia od piekących upałów. Na tym zalety się nie kończą. Zasadzone w ogrodzie drzewa filtrują również szkodliwe gazy, zmniejszają erozję gleby, a nawet zwiększają wartość nieruchomości. Jednak sadzenie drzew może być kosztowne, jeśli nie zostanie przeprowadzone w odpowiednim czasie. Zbyt wczesne sadzenie może zahamować ich wzrost, zanim zdążą dojrzeć, natomiast zbyt późne sadzenie może spowodować, że nie przetrwają. Jeśli masz ochotę na trochę zieleni, ale nie wiesz, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie drzew na podwórku, oto kilka przydatnych wskazówek:

Zasadź sadzonkę

Zanim posadzisz drzewo, musisz najpierw zdecydować, jak duże ma być. Nie ma żadnych reguł dotyczących wielkości drzewa, ale zazwyczaj szybko rosnące drzewa są mniejsze niż te wolniej rosnące. Ogólnie rzecz biorąc, największe drzewa mogą osiągnąć wysokość około 100 stóp (30,5 metra). Jeśli nie jesteś pewien, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uzyskać pomysł na rozmiar, który chcesz. Zasadź kilka ulubionych kwiatów w tej samej przestrzeni, aby zorientować się, ile miejsca potrzebujesz. Upewnij się, że nie przesadzisz, bo nie chcesz zbytnio tłoczyć roślin.

Zaplanuj wymagania dla swoich drzew

Być może widziałeś w sklepie kolorową choinkę i pomyślałeś o zasadzeniu jej na swoim podwórku. Sadzonki są świetnym sposobem na uzyskanie pomysłu na wielkość i kształt, jaki ma mieć Twoje drzewko. Istnieje wiele rodzajów nasion, które możesz uprawiać – od kwiatów po drzewa owocowe. Istnieją nawet odmiany egzotyczne, które trudno znaleźć w innych częściach kraju lub świata! Sadzonki są zwykle dość małe, gdy je sadzisz, ale z czasem rosną. Po posadzeniu można je regularnie podlewać, jeśli gleba jest sucha. Można je również nawozić kompostem organicznym lub zwykłymi nawozami, takimi jak fosforan amonu lub siarczan potasu.

Rozważ inne czynniki, zanim zdecydujesz, kiedy sadzić drzewa

Zaplanowanie wzrostu Twojego drzewa jest kluczowe, ponieważ określi, jak duże będzie ono rosło. Pierwszym krokiem jest określenie, jaki rodzaj drzewa chciałbyś posadzić. Istnieje wiele gatunków drzew, które nadają się do różnych warunków klimatycznych i różnych cen. Jeśli nie jesteś pewien, zawsze możesz skonsultować się z ekspertem. Kiedy już masz na myśli konkretny rodzaj drzewa, możesz zacząć planować jego wzrost. Na przykład wiśnie, morele i brzoskwinie to drzewa tropikalne i potrzebują ciepłego klimatu. Minimalna temperatura dla nich wynosi 70 stopni Fahrenheita (21 stopni Celsjusza), a maksymalna 90 stopni Fahrenheita (32 stopnie Celsjusza). Migdały i oliwki to drzewa subtropikalne i potrzebują minimalnej temperatury 50 stopni Fahrenheita (10 stopni Celsjusza) i maksymalnej 90 stopni Fahrenheita (32 stopnie Celsjusza). Sadzenie drzew w klimacie umiarkowanym, takim jak amerykański, kanadyjski lub europejski, różni się znacznie od sadzenia w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. W klimacie umiarkowanym sadzenie drzew zależy przede wszystkim od lokalizacji. Na przykład iglaki to drzewa, które dobrze czują się w cieniu i potrzebują miejsca, w którym przez co najmniej 6 godzin dziennie panuje nieprzerwany cień. Drzewo, które nie jest zacienione, nie będzie produkować owoców.

Wnioski

Oprócz rodzaju drzewa, które chcesz posadzić, powinieneś rozważyć także inne czynniki przy podejmowaniu decyzji o terminie sadzenia drzew. Te czynniki to budżet, dostępność miejsca i osobiste preferencje. Oprócz tych czynników należy również wziąć pod uwagę porę roku, w której drzewo ma zostać posadzone. W zależności od gatunku drzewa, może ono wymagać posadzenia wiosną lub jesienią. Jeśli nie jesteś pewien, w jakiej porze roku posadzić drzewo, możesz odwołać się do średnich opadów dla danego obszaru. Jeśli sadzisz drzewo tropikalne lub subtropikalne, powinieneś posadzić je wiosną lub jesienią. Wiosna to dobry czas na ich sadzenie, ponieważ daje drzewom wystarczająco dużo czasu na obudzenie się ze snu zimowego. W przypadku drzew klimatu umiarkowanego i zimnego można je sadzić o każdej porze roku. Jeśli sadzisz drzewo tropikalne, powinieneś posadzić je wiosną lub jesienią, a jeśli sadzisz drzewo z klimatu umiarkowanego lub zimnego, możesz je posadzić w dowolnym momencie w ciągu roku.

Możesz również polubić…