Kwiaty wiosenne

Wiosna to ulubiona pora roku dla wielu osób, które chcą spędzić czas na świeżym powietrzu. Czy to wędrując po szlaku, czy uprawiając ogród w domu, wiosna przynosi wyczekiwaną zieleń i żywe kolory do krajobrazów w całym kraju. Ale co ta pora roku oznacza dla zwierząt, które żyją z nami w lasach? Jak kwiaty, rośliny i owady reagują na zmianę pogody? Przyjrzyjmy się kilku kluczowym wskazówkom. Wiosna to odpowiedź natury na sprzątanie: Robaki wychodzą z kryjówek, szukają kolegów i nowych domów. Doskonała pogoda w połączeniu z obfitością pożywienia sprawia, że wiosna to idealny sezon lęgowy dla wielu gatunków.

Dłuższe dni i cieplejsze temperatury oznaczają również, że kwiaty produkujące nektar, takie jak mniszek lekarski, fiołki, dzwonki i tulipany zaczynają ponownie kwitnąć – przyciągając jeszcze więcej owadów niż zwykle w poszukiwaniu smacznych smakołyków. Jakby tego było mało, hormony roślinne zwane fenolami również wchodzą na wysokie obroty w okresie wiosennym, co zwiększa tempo wzrostu prawie każdego rodzaju roślin, od traw po drzewa – jest to kolejny powód, dla którego tak szybko widzimy tak wiele nowych liści. Ponadto, gdy łagodniejsze noce zapadają wcześniej wieczorem, co pozwala na wydłużenie dnia, rośliny kwitnące zaczynają produkować nasiona, z których powstają nowe liście w okresie letnim.

Jak zwierzęta reagują na wiosnę?

Wiele zwierząt chętnie rozpoczyna wiosną swoje nowe cykle życiowe. Owady, takie jak gąsienice i mszyce, często rozpoczynają swoją transformację w poczwarki, które w końcu staną się motylami lub ćmami. Ptaki często wracają do swoich gniazd, aby rozpocząć składanie jaj. Inne gatunki, takie jak gryzonie, króliki i jeże, również zaczną się rozmnażać. Szopy i lwy górskie będą miały swoje młode. Wiosna to także czas, w którym wiele zwierząt będzie szukało towarzyszy i kolegów. Ptaki, żaby, ropuchy i salamandry zaczną szukać nowych partnerów i rozpoczną swoje rytuały godowe.

Rośliny rosną szybciej niż zwykle

Gdy długość dnia wzrasta, a cieplejsze temperatury pobudzają wzrost roślin, krzewów, drzew i traw, będą one rosły w znacznie szybszym tempie niż w chłodniejszych miesiącach. Niektóre rośliny kwitnące, takie jak dzwonki i mniszki, będą kwitły dłużej i obficiej niż zwykle, produkując więcej kwiatów i nasion, które wykiełkują i wyrosną w nowe rośliny. Krzewy, drzewa i rośliny często wypuszczają nowe przyrosty na wiosnę – nowe liście, gałązki i gałęzie, które często są bardziej kolorowe i żywe niż w innych porach roku. Kwiaty często kwitną dłużej i obficiej niż w zimie, wytwarzając bardziej kolorowe kwiaty i nasiona, z których później wyrosną nowe rośliny.

Zwierzęta szukają kryjówek i miejsc do gniazdowania

Gdy pogoda się ociepla, wiele zwierząt szuka nowych miejsc do życia, zwykle w postaci dziur lub nor, w których mogą się ukryć przed drapieżnikami w ciągu dnia i spać w nocy. Dotyczy to zwłaszcza większych zwierząt, które przemieszczają się po dużych obszarach, takich jak kojoty i wilki. Inne gatunki, które mogą zmienić miejsce zamieszkania to bóbr, bobry, fretki, szopy, króliki i oposy. Do zwierząt, które mogą znaleźć nowy dom w krzewie lub drzewie należą dzięcioły i kowaliki, które przechowują pożywienie w swoich dziuplach, oraz szopy i oposy, które często zagrzebują się w miękkiej glebie. Rośliny również często szukają schronienia przed żywiołami, tworząc gęste krzewy lub małe drzewa – idealne do zapewnienia bezpiecznych domów dla małych zwierząt, takich jak myszy, nornice, wiewiórki i ptaki.

Fenole w powietrzu zwiększają wrażliwość na światło i zapach, wyzwalając takie zachowania, jak poszukiwanie pożywienia, polowanie i kojarzenie się.

Wiosną kwitnące rośliny uwalniają hormon zwany fenolami, który zwiększa wrażliwość na światło i zapach, wyzwalając takie zachowania jak żerowanie i poszukiwanie, polowanie i kojarzenie. Powoduje to, że wiele owadów staje się bardziej aktywnych wiosną, a ptaki, zwierzęta i ludzie mogą używać tych hormonów jako wskazówek, aby znaleźć swoich partnerów. Rośliny będą również produkować więcej estrogenu, hormonu, który powoduje, że kwiaty produkują nasiona, a liście rosną bardziej aktywnie. Może to spowodować, że niektóre rośliny zakwitną bardziej niż normalnie, podczas gdy inne zakwitną mniej niż w lecie.

Jak znaleźć zwierzęta podczas wiosennego polowania

Wiosna to sezon rozrodczy dla wielu zwierząt i roślin, co oznacza, że będą one bardziej aktywne i chętne do odkrywania nowych miejsc. To również dobra pora roku na szukanie zwierząt i roślin, ponieważ o tej porze roku są one bardziej skłonne do aktywności. Czego więc szukasz? Możesz użyć swojego zmysłu węchu, aby dowiedzieć się, czy w pobliżu znajdują się jakieś zapachy, takie jak kupa kompostu, która może wskazywać na to, że było tam jakieś zwierzę, lub roślina, która ma pyłek pochodzący od zwierzęcia w pobliżu. Możesz również poszukać śladów w pobliżu obszaru, co może wskazywać, że zwierzę było tam niedawno. Możesz również poszukać wszelkich roślin lub zwierząt, które zostały przewrócone lub przeniesione przez inne zwierzęta.

Bądź szczególnie ostrożny w pobliżu wody, kiedy jesteś na wycieczce lub w ogrodzie wiosną

Wraz z postępującą wiosną wzrasta ryzyko powodzi, szczególnie w okolicach rzek i jezior. Kiedy jesteś w pobliżu zbiorników wodnych, pamiętaj, aby pozostać na stałym, suchym gruncie. Zwierzęta żyjące w pobliżu wody, takie jak żółwie, bobry i kaczki, mogą być w pobliżu, więc bądź szczególnie ostrożny w pobliżu wody. Jeśli jesteś w pobliżu rzeki lub jeziora, zachowaj ostrożność, gdy jesteś w pobliżu wody, jeśli planujesz być w pobliżu zbiorników wodnych, pozostań na suchym gruncie tak bardzo, jak to możliwe. Gdy jesteś w pobliżu rzeki lub jeziora, zachowaj szczególną ostrożność, gdy jesteś w pobliżu wody, jeśli planujesz być w pobliżu zbiornika wodnego, pozostań na suchym terenie tak bardzo, jak to możliwe.

Sprawdź swoje pułapki przed ich zastawieniem i upewnij się, że są bezpieczne

Wiosna to również dobry czas dla zwierząt, które mogą utknąć w Twoich pułapkach. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać swoje pułapki, szczególnie w okresie wiosennym, ponieważ wiele zwierząt będzie szukało nowego miejsca do życia na wiosnę. Jeśli znajdziesz zwierzę złapane w pułapkę, sprawdź, czy jest ona bezpieczna i natychmiast wezwij trapera, aby usunął zwierzę.

Wnioski

Wiosna to pora roku, kiedy wiele roślin i zwierząt jest w sezonie, co oznacza, że będą szukać nowych domów i kolegów oraz będą bardziej aktywne niż zwykle. Wiosna zwiastuje również powrót światła, które wywołuje te zmiany w roślinach i zwierzętach. To sprawia, że wiosna jest idealnym czasem na poszukiwanie aktywnych wiosennie zwierząt i roślin, ponieważ będą one bardziej aktywne i chętne do odkrywania nowych miejsc niż w innych porach roku.

Źródło:

https://twojwlasnyogrod.pl/kwiaty/niebieska-orchidea
https://twojwlasnyogrod.pl/kwiaty/przebisnieg-historia-rosliny
https://twojwlasnyogrod.pl/kwitnienie/listopad
https://twojwlasnyogrod.pl/kwitnienie/marzec

Możesz również polubić…