Ślimaki w ogrodzie

Jeśli posiadasz ogród, to wiesz, że nic nie pobije uczucia przebywania na świeżym powietrzu. Dlaczego więc nie sprawić, by Twoja przestrzeń na zewnątrz była jeszcze bardziej zachęcająca, dodając trochę bujnej zieleni? Ale zanim zaczniesz, musisz wiedzieć kilka rzeczy o szkodnikach ogrodowych i o tym, jak trzymać je na dystans. Ślimaki to małe skorupiaki o segmentowanych ciałach i trzech parach nóg. Nie mają oczu, ale potrafią wyczuć ofiarę za pomocą receptorów zapachowych. Ich zdolność do wykrywania zapachów jest tak duża, że używają jej jako podstawowego środka nawigacji i orientacji. To sprawia, że są idealnymi kandydatami do życia w ogrodach, ponieważ mogą się rozwijać przy odrobinie naturalnego światła i stałej dostawie pożywienia i wody. W związku z tym stworzenia te są prawie zawsze obecne wszędzie tam, gdzie jest zielona trawa lub obfitość liści. Jeśli jednak jesteś przygotowany na to, aby dać im trochę troski, to jest szansa, że twoje rośliny podziękują ci za to w zamian.

Utrzymuj swój ogród wolny od chwastów

Zanim podejmiesz jakiekolwiek próby zwalczania ślimaków, musisz się z nimi zapoznać. Oznacza to, że musisz dowiedzieć się jak najwięcej o gatunkach, które masz w swoim ogrodzie. – Jakie rodzaje roślin preferują ślimaki? – Gdzie w ogrodzie można zobaczyć najwięcej ślimaków? – Czy są jakieś szczególne miejsca, które wydają się być odwiedzane przez większą liczbę ślimaków? – Ile pułapek na ślimaki masz w swoim ogrodzie? – Ile z nich jest obecnie zajętych? – Jakie obszary ogrodu są najbardziej narażone na atak?

Utrzymuj kompost wilgotny i łatwy do zjedzenia przez ślimaki

Idealne warunki dla dobrej populacji ślimaków to ciepła i wilgotna gleba połączona z dużą ilością pożywnych liści. Dlatego pierwszym krokiem do utrzymania ślimaków z dala od ogrodu jest upewnienie się, że nie ma w nim chwastów. – Dodaj materię organiczną, aby poprawić drenaż gleby i zwiększyć jej wartość odżywczą. – Sadzić rośliny, które są znane z preferowania określonego typu gleby. – Unikaj stosowania pestycydów, które zabijają zarówno rośliny, jak i szkodniki. – Unikaj nadmiernego podlewania roślin, ponieważ spowoduje to również wilgotną, niezdrową glebę.

Zapewnij dobry drenaż w swoim ogrodzie

Najlepszym sposobem na pobudzenie populacji ślimaków jest posiadanie dobrego, zdrowego kompostu. To właśnie tam ślimaki uwielbiają się pożywiać i tam też będą mogły znaleźć swoich partnerów i rozmnażać się. – Rozłóż cienką warstwę kompostu na glebę w każdej doniczce. – Podlewaj kompost lekko i regularnie. – Utrzymuj kompost w stanie wilgotnym, ale nie mokrym. – Regularnie przerzucaj kompost, przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Wykorzystaj pożyteczne owady, aby utrzymać szkodniki na dystans

Podobnie jak w przypadku większości innych aspektów ogrodnictwa, ważne jest, aby mieć dobry drenaż w swoim ogrodzie. Duża ilość wody w glebie może stworzyć idealne środowisko dla szkodników takich jak ślimaki. – Warstwa żwiru może pomóc w regulacji ilości wody w glebie, zapobiegając jej nadmiernemu nawilgoceniu. – Upewnij się, że wszystkie doniczki z roślinami mają wystarczająco duże otwory, aby umożliwić odprowadzanie nadmiaru wody. – Wyeliminuj ściółkowanie, zwłaszcza materią organiczną, ponieważ dodaje ona nadmiar wilgoci do gleby.

Chroń swoje młode rośliny przed uszkodzeniem przez ślimaki

Chociaż ślimaki są uciążliwe i mogą uszkodzić Twoje rośliny, nie stanowią większego zagrożenia dla Twojego zdrowia. Istnieją jednak inne rodzaje szkodników, które mogą wyrządzić szkody, takie jak owady, więc warto rozważyć wykorzystanie pożytecznych owadów, aby utrzymać szkodniki na dystans. – Nasturcje to świetny sposób na odstraszenie mszyc. – Ogórecznik jest świetny w utrzymywaniu z dala szkodników ogrodowych, w tym ślimaków. – Biedronki są świetne w kontrolowaniu mszyc, gąsienic i innych owadów.

Kiedy ślimak zjada roślinę lub inną część Twojego ogrodu, pozostawia za sobą małą dziurę. W rezultacie nowo posadzone sadzonki lub młode rośliny, które są narażone na uszkodzenia, często mają większą szansę na zarażenie się chorobami. – Staraj się utrzymywać ogród w jak największym porządku i czystości. – Wyeliminuj potencjalne źródła pożywienia dla ślimaków, takie jak gnijące jedzenie, liście i odchody zwierząt domowych. – Uszczelnij wszelkie otwory w ziemi, np. te, z których usunięto roślinę z ogrodu.

Możesz również polubić…