Juka


Jak sama nazwa wskazuje, yucca to rodzaj roślin kwitnących w rodzinie Liliaceae. Istnieje około 20-30 gatunków yucca rodzimych dla obu Ameryk, od południowo-wschodniej Kanady przez Amerykę Środkową i Meksyk aż do Argentyny. Większość z tych gatunków występuje w Ameryce Północnej i Meksyku. Rodzaj Yucca jest jednym z największych rodzajów (pod względem liczby gatunków) w rodzinie Liliaceae; zawiera około 18-20 różnych gatunków. W rzeczywistości, wiele osób uznaje tylko sześć lub siedem innych gatunków poza Yucca jako członków tej dużej i zróżnicowanej rodziny. Rodzaj Yucca ma zróżnicowane rozmieszczenie w obu Amerykach, niektóre gatunki są ograniczone do pewnych obszarów, a inne występują w szerokim zakresie na całym kontynencie. Większość gatunków występuje w regionach jałowych lub półjałowych, gdzie rosną na niższych wysokościach niż większość innych roślin w ich regionie. Niektóre odmiany jukki są również przystosowane do bardziej wilgotnych warunków, jak również do regionów subalpejskich, które normalnie byłyby dla nich zbyt zimne.

# Yucca aloifolia (yucca tall)

Ta yucca to duży, rozgałęziający się krzew lub małe drzewo, które może dorastać do 12-15 stóp wysokości. Ma długie, wąskie liście, które są grube i błyszczące, a mogą mieć do 6 cali długości i 2 cale szerokości. Kwiaty są duże i bardzo pachnące, pomarańczowe, kremowe lub żółte, które kwitną w gronach na końcu długich łodyg. Owoce są duże i mięsiste, zawierają duże ilości bardzo odżywczych nasion. Jukka ta pochodzi z części Arizony, Nowego Meksyku i Teksasu i często można ją spotkać rosnącą na niskich wysokościach w pobliżu rzeki Kolorado. Yucca aloifolia jest rośliną uniwersalną, którą można sadzić w różnych wilgotnych i suchych miejscach. Wymaga pełnego słońca, jest odporna na suszę i mróz, dzięki czemu dobrze nadaje się do wielu regionów kraju.

Jukka nitkowata (filipendula yucca).

Jukki nitkowate są blisko spokrewnione z jukkami, ale wytwarzają inny rodzaj kwiatów z długimi, bocznymi działkami i krótszymi, nie mięsistymi płatkami. Kwiaty są również duże, silnie pachnące i żółto-pomarańczowe. Liście są również długie i wąskie, z małą, owłosioną łodygą, która zazwyczaj nie występuje lub jest krótka. Niektóre gatunki zostały zhybrydyzowane z jukami w celu uzyskania nowego gatunku, filipendula hybrid, który jest bardziej popularny, odporniejszy i bardziej dekoracyjny niż oryginalny gatunek. Jukasy nitkowate występują na obszarach przybrzeżnych od Kalifornii do Zatoki Meksykańskiej i na południe do północnego Meksyku. Ich zwarty wzrost utrzymuje je z dala od cienia, co pozwala im rozwijać się w słonecznych miejscach, które są zbyt gorące dla większości innych roślin.

Yucca glauca (biała jukka, meksykańska jukka lub meksykański kanarek)

Ta yucca jest dużym, rozłożystym krzewem lub małym drzewem, które może dorastać do 20 stóp wysokości. Liście są długie i wąskie, z gęstą powłoką białawego proszku. Kwiaty są duże, mocno pachnące i żółto-pomarańczowe. Owoce są duże i mięsiste, zawierają duże ilości bardzo odżywczych nasion. Yucca glauca pochodzi z części Arizony, Nowego Meksyku i Teksasu i często można ją znaleźć rosnącą na niższych wysokościach w pobliżu rzeki Kolorado. Yucca glauca jest rośliną o dużych możliwościach adaptacyjnych, która może rosnąć w różnych warunkach i dobrze nadaje się do uprawy w pomieszczeniach i na zewnątrz. Wymaga pełnego słońca, jest odporna na suszę i mróz, dzięki czemu dobrze nadaje się do wielu regionów kraju.

Yucca humifusa (creosote yucca, creosote orchid)

Ta jukka jest małym, rozgałęziającym się krzewem, który dorasta do 6 stóp wysokości. Liście są małe, wąskie i jajowate, o bladozielonym kolorze i gęstym pokryciu białawym puchem. Kwiaty są duże, żółto-pomarańczowe i silnie pachnące. Owoce są duże i mięsiste, zawierają duże ilości bardzo odżywczych nasion. Yucca humifusa pochodzi z części Arizony, Nowego Meksyku i Teksasu i często można ją spotkać rosnącą na niskich wysokościach w pobliżu rzeki Kolorado. Yucca humifusa jest rośliną o dużych możliwościach adaptacyjnych, która może rosnąć w różnych warunkach i dobrze nadaje się do uprawy w pomieszczeniach i na zewnątrz. Wymaga pełnego słońca, jest odporna na suszę i mróz, dzięki czemu dobrze nadaje się do wielu regionów kraju.

Yucca schidigera (sidigenia, meksykańska yucca iglasta)

Jukka ta jest wysokim, wyprostowanym krzewem lub małym drzewem, które może dorastać do 30 stóp wysokości. Liście są długie i wąskie, pokryte gęstym nalotem białawego proszku. Kwiaty są duże, silnie pachnące i żółto-pomarańczowe. Owoce są duże i mięsiste, zawierają duże ilości bardzo odżywczych nasion. Yucca schidigera pochodzi z części Arizony, Nowego Meksyku i Teksasu i często można ją znaleźć rosnącą na niższych wysokościach w pobliżu rzeki Kolorado. Yucca schidigera jest rośliną o dużych możliwościach adaptacyjnych, która może rosnąć w różnych warunkach i dobrze nadaje się do uprawy w pomieszczeniach i na zewnątrz. Wymaga pełnego słońca, jest odporna na suszę i mróz, dzięki czemu dobrze nadaje się do wielu regionów kraju.

Yucca spp. (różne gatunki i odmiany juki)

Różne gatunki w obrębie rodzaju Yucca rosną w różnych środowiskach, od przybrzeżnych zarośli do otwartej pustyni do alpejskiej tundry. Generalnie można je znaleźć rosnące w regionach suchych lub półsuchych, gdzie mogą poradzić sobie z niską dostępnością wody, wysokimi temperaturami i pewnym nasłonecznieniem.

Juki to wieloletnie krzewy lub małe drzewa, które mogą osiągać wysokość od 10 do 30 stóp. Liście są długie i wąskie, z gęstą powłoką białawego proszku. Kwiaty są duże, silnie pachnące i żółto-pomarańczowe. Owoce są duże i mięsiste, zawierają duże ilości bardzo pożywnych nasion. Juki są odporne na suszę i mróz, dzięki czemu dobrze nadają się do uprawy w wielu regionach kraju.

Gatunki Yucca mogą być wykorzystywane do różnych celów. Niektóre z nich są uprawiane jako rośliny ozdobne, podczas gdy inne są używane do jedzenia. W rzeczywistości młode liście są zjadane przez niektóre ptaki, wiewiórki i inne zwierzęta, a nasiona są również jadalne. Kwiaty i owoce są również wykorzystywane przez ludzi na wiele sposobów, w tym jako leki i dekoracje.

Możesz również polubić…