Nawóz do trawnika

Wraz z nadchodzącą wiosną nadszedł czas na sadzenie. A to oznacza, że nadszedł czas, aby przygotować glebę. Jeśli jesteś taki jak my, Twój trawnik zawsze wygląda wspaniale na wiosnę. Ale pomiędzy koszeniem, podlewaniem i dbaniem o rośliny przez cały rok, Twój trawnik nie zawsze wygląda tak wspaniale przez cały rok. Na szczęście jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać trawnik w zieleni przez cały rok – od gołych plam po brązowe plamy. Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące utrzymania zielonego trawnika przez cały rok…

Poznaj podstawy pielęgnacji trawnika

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu związanego z pielęgnacją trawnika, ważne jest, aby wiedzieć, co należy zrobić. Chociaż może Cię kusić, aby pominąć sekcje dotyczące koszenia i podlewania, są to dwie rzeczy, nad którymi masz największą kontrolę. Staraj się zaplanować koszenie na porę roku, kiedy ryzyko opadów jest niewielkie, a potrzeby nawadniania niskie. Jeśli chodzi o nawożenie, masz kilka opcji. Aby trawnik był zielony przez cały rok, należy go nawozić co najmniej raz w miesiącu wiosną i latem oraz raz w tygodniu zimą. Niektóre trawniki wymagają jednak częstszego nawożenia, zwłaszcza te położone w cieplejszym klimacie lub intensywnie użytkowane. Potrzeby w zakresie nawożenia można określić, kontrolując zużycie wody i monitorując stan trawnika poprzez oględziny.

Rotacja trawnika

Aby przedłużyć żywotność trawnika, należy zawsze zakładać nowy trawnik pomiędzy starszymi trawnikami. Jeśli tego nie zrobisz, starsze trawniki w końcu się zniszczą, a Ty zostaniesz z gołymi i brązowymi plamami. Wyhodowanie nowego trawnika daje mu również szansę na regenerację po zużyciu związanym z koszeniem i podlewaniem.

Wybierając nowy trawnik do założenia, należy wybrać gatunki o niewielkiej wysokości i szerokości, najlepiej takie, które dobrze radzą sobie w danym klimacie. Jeśli to możliwe, wybierz obszar, który otrzymuje taką samą ilość światła słonecznego jak obszar, który opuszczasz. Dzięki temu trawnik będzie nadal otrzymywał taką samą ilość światła słonecznego i wody. Po posadzeniu nowego trawnika warto pozwolić mu rosnąć przez kilka miesięcy, aż osiągnie wysokość około jednego cala. Pozwoli to trawnikowi odzyskać siły po stresie związanym z sadzeniem, takim jak brak wody.

Podlewanie

Zbyt częste podlewanie może uszkodzić trawnik i doprowadzić do spadku jego jakości. Aby zachować zielony kolor trawnika, należy podlewać go odpowiednio do warunków. Jeśli trawnik nie potrzebuje wody, nie należy go podlewać. Wiosną i latem trawnik potrzebuje bardzo mało wody. Wiosną, gdy gleba jest jeszcze dość sucha i latem, gdy gleba jest już dość wilgotna, należy podlewać trawnik tylko raz w miesiącu, aby utrzymać go w stanie zielonym. Jeśli trawnik jest szczególnie spragniony, można go podlewać raz na dwa tygodnie. Zimą, gdy gleba jest jeszcze dość wilgotna, a potrzeby w zakresie nawadniania są niewielkie, można podlewać trawnik dwa razy w tygodniu.

Dodaj nawóz, aby Twój trawnik był zielony

Nowe trawniki, nowe praktyki pielęgnacji trawnika i nowe systemy nawożenia mogą na początku wydawać się bardzo pracochłonne, ale tak naprawdę nie są takie trudne. Przy odrobinie cierpliwości Twój nowy trawnik będzie równie zdrowy i bujny jak stary. Nie trzeba być ekspertem od trawników, aby zadbać o nowy trawnik. Wiosną i latem, przed nawożeniem, należy przeprowadzić kontrolę wzrokową trawnika. Jeśli zauważysz obszary, które są szczególnie suche lub szczególnie bujne, powinieneś je podlać lub nawozić. Wiosna to idealny czas na nawożenie trawnika. Jest to czas, kiedy trawnik jest jeszcze dość młody i nie osiągnął pełnego rozmiaru. Dlatego wiosna to najlepszy moment na dodanie składników odżywczych do trawnika. Latem nawożenie nowo zasianych trawników powinno być opóźnione do momentu, gdy trawnik osiągnie wysokość około trzech cali. Pozwoli to na wchłonięcie nawozu przez korzenie.

Trawniki to samolubna uprawa. Aby przetrwać, muszą być regularnie podlewane i nawożone. Jeśli pominiesz kilka dni podlewania lub nawożenia trawnika, zobaczysz różnicę w swojej murawie. Poświęć czas, aby upewnić się, że Twój trawnik jest podlewany i nawożony tak często, jak to konieczne. Możesz nawet rozważyć wynajęcie firmy zajmującej się pielęgnacją trawników, aby Ci pomóc.

Jeśli mieszkasz na obszarze, na którym istnieje ryzyko długotrwałej suszy, powinieneś podlewać trawnik rzadziej niż w normalnych warunkach. Jeśli mieszkasz na obszarze, na którym istnieje ryzyko długotrwałej suszy, powinieneś podlewać trawnik mniej więcej raz w tygodniu.

Stosuj rośliny tolerujące suszę

Jeśli w Twojej okolicy regularnie występują długotrwałe susze, powinieneś poważnie rozważyć założenie wodooszczędnego trawnika. Istnieje wiele różnych rodzajów trawników, które są bardziej odporne na suszę niż trawniki tradycyjne. Należą do nich bermudy, kordegardy i zoizja.

Użyj piasku lub kompostu w gołych miejscach

Jeśli na twoim trawniku są gołe miejsca, prawdopodobnie będziesz musiał użyć piasku lub kompostu, aby je wypełnić. Choć ważne jest, by starać się utrzymać trawnik tak zielony i bujny, jak to tylko możliwe, obszary gołej ziemi są naturalne i należy pozwolić trawnikowi odzyskać siły po koszeniu i podlewaniu.

Jeśli na trawniku znajdują się puste miejsca, można je wypełnić piaskiem lub kompostem. Należy to zrobić przed podlaniem trawnika, aby nie wymyć piasku lub kompostu z murawy.

Noś rękawice podczas koszenia i podlewania

Choć kuszące jest koszenie trawnika bez użycia rękawic, może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń trawnika, a nawet rąk. Jeśli kosisz trawnik zbyt wysoką kosiarką lub z tępym ostrzem, możesz poważnie uszkodzić swój trawnik. Podczas koszenia trawnika należy nosić rękawice. Uchroni to ręce przed skaleczeniem lub obiciem. Uchroni to również trawnik przed uszkodzeniem przez ostrza.

Możesz również polubić…