Kwiat Fiołek

Istnieje ponad 100 różnych gatunków fiołków. Występują one w różnych kolorach od niebieskiego do fioletowego, różowego, a nawet białego. Wszystkie fiołki mają słodki zapach i są popularne do uprawy w ogrodach. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym pięknym kwiecie.

o to jest fiolet?

Fiołki to rodzaj roślin kwitnących, które wytwarzają niebieskie, fioletowe i białe kwiaty. Należą do rodziny 150 rodzajów, która obejmuje również efektowne, ale mniej powszechne, dzwonki.

Fiołki to kwiaty wieloletnie, które wytwarzają zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty na tej samej roślinie. Niektóre inne rośliny, takie jak nagietki, są bylinami, ale nie wytwarzają nasion, więc są dwuletnie.

Fiołki są uprawiane głównie dla ich kwiatów, które pięknie wyglądają w ogrodach, donicach i pojemnikach. Ponieważ kwitną przez długi czas, można je również rozmnażać z sadzonek łodygowych lub wykopując rośliny i ukorzeniając je. Można też uprawiać fiołki z nasion, choć w zależności od odmiany może to zająć kilka lat.

Klasyfikacja kwiatów fiołka

Kolory kwiatów różnią się między gatunkami, co czyni je trudnymi do sklasyfikowania. Rodzaj Viola jest duży, z ponad 100 gatunkami. Aby uprościć sprawy, Rada Kwiatów Fiołka podzieliła je na zaledwie kilka grup w oparciu o kolor kwiatów. Do tych grup należą: Violas Blue (V. blaustroides, V. campanulata, V. cynanchica i V. tricolor); Violet Purple (V. erinacea i V. x-machlii); Purple (V. splendens i V. tricolor); i White Violas (V. alba).

Uprawa fiołków z nasion

Fiołki można uprawiać z nasion zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Sadzenie indoor można rozpocząć 6 miesięcy przed datą ostatnich przymrozków w Twojej okolicy. Fiołki doniczkowe mogą być sadzone na zewnątrz latem i jesienią. W przypadku sadzenia na zewnątrz należy wybrać miejsce nienasłonecznione, które otrzymuje co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Gdy rośliny rosną już na zewnątrz, należy zapewnić im pełne światło słoneczne. W przypadku uprawy fiołków z nasion w pomieszczeniach zamkniętych należy poczekać, aż otworzą się pierwsze trzy kwiaty, a następnie przenieść je do doniczek do sadzenia na zewnątrz. W przypadku uprawy w pomieszczeniach, nasiona należy wysiać około 6 tygodni przed ostatnim dniem mrozów w danym regionie, a następnie przesadzić, gdy siewki osiągną wysokość około 6 cali.

spojrzenie na historię i organizację fiołków

Rada Kwiatów Fiołka została założona w 1935 roku, aby promować uprawę i wykorzystanie kwiatów. Robi to poprzez ustanowienie wytycznych dotyczących nazewnictwa, uprawy i wystawiania fiołków. Celem Rady jest zjednoczenie społeczności fiołków, promowanie zainteresowania uprawą fiołków, zapewnienie zasobów edukacyjnych dla społeczeństwa i tworzenie nowej wiedzy o fiołkach.

Rada Kwiatów Fiołka publikuje serię książek i prac badawczych na temat fiołków. Prowadzi również stronę internetową z informacjami na temat uprawy fiołków oraz bazę danych członków rady. Rada składa się z 15 członków. Każdy, kto interesuje się fiołkami może do niej dołączyć, w tym botanicy, ogrodnicy, floryści i hodowcy roślin.

Oprócz naukowej nazwy rodzaju, wiele różnych wspólnych nazw jest używanych dla fiołków, w tym niebieski fiołek, bluebell, forget-me-not i dzikie indygo. Nazwy te pochodzą od koloru, zapachu i kształtu kwiatów.

Jak uprawiać fiołki z sadzonek

Jeśli chcesz uprawiać fiołki z sadzonki, wybierz nowy pęd z rośliny fiołka. Sadzonka powinna mieć co najmniej 6 cali długości, a najlepiej 8 cali. Przytnij pęd u podstawy i przesadź go do doniczki wypełnionej ziemią i wodą. Można też użyć hormonu ukorzeniania lub zanurzyć sadzonkę w roztworze hormonu.

Fiołki ukorzeniają się po około dwóch tygodniach, ale może upłynąć kilka miesięcy, zanim korzenie rozwiną się na tyle, aby można je było przesadzić na zewnątrz. Gdy korzenie zgęstnieją, przesadź sadzonki na zewnątrz w słoneczne miejsce. Podczas ukorzeniania sadzonki należy regularnie podlewać i zasilać nawozem organicznym.

Pielęgnacja roślin fioletowych w ogrodzie

Fiołki uwielbiają pełne słońce i dobrze zdrenowaną glebę. Aby pobudzić bujny wzrost i dużą ilość kwiatów, należy wzbogacić glebę o substancje organiczne, takie jak pleśń z liści, kompost lub stary nawóz koński.

Wiosną, latem i jesienią należy co tydzień stosować bogaty nawóz płynny, aby fiołki kwitły i dobrze się rozwijały. Nawozić regularnie w pomieszczeniach, zwłaszcza zimą, kiedy wzrost jest wolniejszy.

Utrzymuj glebę wokół podstawy rośliny w stanie wilgotnym, ale nie mokrym. Podłoże do uprawy bez gleby, takie jak wermikulit, dobrze sprawdza się w przypadku fiołków.

Zakończenie

Fiołki są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu lub krajobrazu. Są łatwe w uprawie i wynagrodzą Cię długim okresem kwitnienia.

Są niesamowitą rośliną przyciągającą motyle do ogrodu lub krajobrazu, a także kolibry. Fiołki są roślinami chłodnego sezonu, więc przetrwają zimę w większości obszarów Stanów Zjednoczonych. Wymagają one jednak ochrony przed zimą, zwłaszcza na obszarach podatnych na mroźne zimy.

Istnieje ponad 100 różnych gatunków fiołków. Występują one w różnych kolorach od niebieskiego do fioletowego, różowego, a nawet białego. Wszystkie fiołki mają słodki zapach i są popularne do uprawy w ogrodach. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym pięknym kwiecie.

Możesz również polubić…